Aukce nemovitostí není dražba. Ale co to tedy je?

30.12.2020

Ať už hledáte novou nemovitost ke koupi nebo se snažíte jednu nemovitost prodat, můžete narazit na slovní spojení "aukce nemovitostí". Většina lidí se však mylně domnívá, že se jedná o dražbu nemovitostí, a s tím nad tímto termínem mávne rukou. Jenže aukce nemovitostí je něco jiného než zmiňovaná dražba.

K mylné domněnce nás často dovádí princip, který je skutečně podobný. Jenže u aukce pozemků, aukce domů nebo aukce bytů jsou rozdíly oproti dražbám nemovitostí hlavně v právním a obchodním hledisku. Z těchto pohledů jsou rozdíly opravdu zásadní. Je třeba se dívat trochu s nadhledu i v případě levného výkupu rodinného domu, kde jsou často různé věcné břemena či exekuce.

V porovnání už s několikrát zmiňovanými dražbami lze říct, že aukce nemovitostí patří k nejvýhodnějším způsobům, jak prodat nemovitost. Dražba má trochu jiný cíl a dochází k nim zpravidla nedobrovolně, když je kupříkladu nemovitost zatížena exekucí, kterou už není možné jiným způsobem vyřešit. Úkolem dražeb je tak zpeněžit majetek dlužníka a uspokojit pohledávku věřitelů. V případě aukce je cíl trochu jiný.

Aukce se neřídí zákonem o dražbách

Jak již bylo zmíněno, hlavní rozdíly mezi aukcí a dražbou nemovitostí spočívají v obchodním a právním hledisku. Zatímco klasické dražby se řídí zákonem o dražbách, aukce se řídí občanským zákoníkem. A to už je znatelné - má to dopad hlavně na celou transakci.

V praxi je aukce daleko flexibilnější. Zatímco k dražbě dochází nedobrovolně hlavně za účelem toho zpeněžit majetek dlužníka, v případě aukce si může kupující podmínit nákup několika požadavky. To dělá z aukce nejen flexibilnější, ale také daleko atraktivnější záležitost.

V případě aukcí rozhoduje prodávající

Co také odlišuje aukci od dražby je to, že v případě aukce nemovitosti je poslední slovo na prodávajícím. Právě prodávající se rozhodne, komu se nemovitost prodá. Často ho zastupuje realitní makléř, ale ten je v tomto případě jenom poradenskou figurkou v poli. U dražby vítězí ten, kdo dá nejvíce.

Prodávající se při aukci nemovitosti nerozhoduje jenom na základě nabízené ceny, ale také hraje roli vícero aspektů. Kupříkladu se musí prověřit, jestli kupující opravdu dokáže zajistit financování nemovitosti a jestli dokáže dostát svým závazkům. Realitní makléř, který je v tomto případě spíše pomocníkem než zprostředkovatelem, může pomoct kupujícímu se získáním úvěru. Často se také postará o kupní smlouvy, které zajistí.

Kdy se schyluje k aukci nemovitostí?

Zatímco k dražbě nemovitostí dojde nechtíc, k aukci nemovitosti může dojít prakticky kdykoliv. Pokud víte, že na vámi prodávanou nemovitost je více zájemců, proč se nepustit do aukce, díky které se cena objektu může dostat zas o kousek výš, než s jakou jste počítali?

Aukce nemovitostí není dražba. Ale co to tedy je?

Zpět na stránku blog

na začátek stránky