Hrozí exekuce nemovitosti?

7.1.2021

Když si člověk koupí nemovitost, začne se bát rovnou několika věcí. Kupříkladu se začne obávat toho, jestli bude moct nemovitost splácet. Také ho děsí možnost, že by se elektronické spotřebiče využívané v domácnosti mohli pokazit. To by byl zase zásah do rodinného rozpočtu! Ovšem nejvíce se obávají toho, že se dům ocitne v exekuci. Domy v exekuci dnes nejsou ničím zvláštním či výjimečným, setkáváme se s nimi stále častěji. Dokonce mnohé dnešní prognózy říkají, že se v exekuci během příštího roku octne více domů než kdy dřív. Prognózy jsou odůvodněné aktuální koronavirovou krizí a vysokým rizikem toho, že se začne ve firmách propouštět.

Jelikož nejsou nemovitosti v exekuci ničím ojedinělým, je dobré vědět, jak se člověk, respektive jeho majetek může dostat do exekučního řízení. I když se do něj nechce dostat nikdo, přesto je zde jisté riziko, že se nakonec tak stane.

Co vede k exekuci?

Důvodů, proč se člověk ocitne v exekuci, je celá řada. Nejčastějším z nich je však dlouhodobý výpadek příjmů, což vede k přerušení splácení svých závazků. A najednou je tak na exekuci zaděláno.

Jak exekuce vlastně funguje

Pokud bychom měli exekuci popsat, řekneme, že se jedná o státem povolený způsob, jak vymáhat dluhy věřitelem od dlužníka. Je však nutné, aby exekutor exekuci prováděl na základě rozhodnutí soudu. Není možné, aby kdokoliv kdykoliv přišel a začal vám zabavovat majetek, a nakonec i celý dům.

Do té doby, než se byty nebo domy ocitnou v exekuci, mnoho lidí neví, jak vlastně exekuční řízení funguje. Kdo by to taky ale chtěl vědět, že ano! Pro případ, že by se jednoho dne mohla exekuce týkat i vás, je však dobré být trochu v obraze.

O exekuci se můžeme začít bavit ve chvíli, kdy přestanete hradit své závazky, respektive splácet své dluhy. Věřitel, který vám peníze půjčil, chce peníze zpátky, což je logické. Jenže pokud je přestanete vracet po pravidelných splátkách, chce dluh splatit jinými způsoby - tedy třeba formou exekuce, během které se váš majetek zpeněží a dluh se tím pádem uhradí.

Pokud by došlo k exekuci nařízené soudem, exekutor se může kdykoliv objevit u vašich dveří a dluh splatit tím, že vám něco zabaví - klidně i celou nemovitost.

Řešením může být výkup nemovitosti

Ocitli jste se v exekuci a hrozí vám, že vám zabaví vaši nemovitost a že zanedlouho proběhne dražba nemovitosti? V takovém případě můžete svolit k prodeji nemovitosti v exekuci. Sice se prodej nemovitostí v exekuci nerovná něčemu zcela snadnému, ale když se svolí k výkupu nemovitosti, exekuce nebude problémem.

Výkup nemovitostí se totiž vztahuje i na bytové jednotky či na domy v exekuci nebo s věcným břemenem a jiným problémem.

Hrozí exekuce nemovitosti?

Zpět na stránku blog

na začátek stránky