Jak probíhá odhad ceny nemovitosti a co to vlastně je?

5.1.2021

Odhad ceny nemovitosti je něco, s čím přijdete do styku ve chvíli, kdy chcete prodat nebo naopak koupit nemovitost. Jinými slovy díky odhadu ceny nemovitosti zjistíte, jakou má nemovitost vlastně skutečnou hodnotu. To vám může být nápomocné nejen při přemýšlení nad tím, jestli je kupovaná nemovitost skutečně za atraktivní cenu, ale také se díky odhadu ceny nemovitosti určí nabídka při výkupu nemovitosti. Svou roli zahraje i v případě dědického řízení, platby daně z nabytí nemovitostí nebo případně při zástavě. Jinými slovy - není to opomenutelný fakt.

Ještě je třeba dodat, že odhad ceny nemovitosti je klíčový při získávání hypotéky. Bez této informace nebude hypoteční úvěr schválen. Banka si většinou sama vyšle posla, který zjistí cenu nemovitosti, čímž zjistí, jak hodnotnou nemovitostí se bude ručit a jak hodnotný objekt bude moct prodat, pakliže nebudete schopni splácet své závazky.

Za stanovením odhadu ceny nemovitosti stojí zkušený odhadce

Samozřejmě odhad ceny nemovitosti nemůžete udělat sami. Jak již z textu vyplývá, cenu objektu stanovuje zkušený odhadce, kterého je zapotřebí kontaktovat. V případě, že žádáte o hypoteční úvěr, banka si pošle svého posla ze svých řad, tudíž vám kontaktování odhadce ubyde.

Pokud k vám míří odhadce, je dobré, aby byl přítomen ten, kdo nemovitost zná a kdo o ní dokáže všechno říct. Je totiž zapotřebí zodpovědět odhadci otázky, které bude pokládat. Kupříkladu je nutné zmínit rekonstrukce, také proběhnuté opravy či to, čím je objekt vybaven nebo co je jeho nedílnou součástí.

Odhadce zajímá kupříkladu to, jak staré je vytápění, dále jak velké jsou místnosti, jestli k domu náleží sklep, parkovací stání nebo garáž či jak starý je dům nebo bytová jednotka. Na cenu nemovitosti má vliv i okolí a občanská vybavenost.

Odhad tržní ceny vs znalecký posudek

Je ještě třeba konstatovat, že není odhad jako odhad. Pokud si ocenění nemovitosti vyžaduje bankovní instituce, provádí se takzvaně odhad tržní ceny. Jedná se o informaci, která prozradí, za jakou cenu je možné nemovitost případně prodat. Pro finanční úřad čili třeba pro potřeby daně z převodu nemovitostí se však získává jenom znalecký posudek stanovovaný na základě tabulek. Jinými slovy se může odhad tržní ceny a znalecký posudek lišit.

Jak probíhá odhad ceny nemovitosti a co to vlastně je?
Obrázek vývoje cen nemovitostí dle databáze Českého statistického úřadu

Když musíte odhadce zkontaktovat sami

Pokud se o zajištění zkušeného odhadce, který by se postaral o odhad ceny bytu, odhad ceny domu nebo odhad ceny pozemku, musíte postarat sami, jistě vás zajímá, kdo to odhadce vlastně je. Většinou jsou to nezávislí podnikatelé, kteří mohou a nemusí mít uzavřenou smlouvu s bankou. Odhadcem však může být i realitní makléř.

Jak probíhá odhad ceny nemovitosti a co to vlastně je?

Zpět na stránku blog

na začátek stránky