Proč je prodej nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře nevýhodný?

28.9.2021

Dřímá vám ve vašem majetku nějaká nemovitost, kterou jste se rozhodli prodat? Může za tím stát touha po penězích, nutnost uhradit své závazky nebo jen snaha zbavit se domu, o který se nemůžete z časových důvodů starat.

Ať už je na vině prodeje nemovitosti cokoliv, pravděpodobně uvažujete o využití služeb realitní kanceláře. Výkup bytu či domu vám nepřijde tak atraktivní. Ve skutečnosti jsou služby realitky tím, co je méně výhodné.

Nutnost splatit provizi

Realitní makléři jsou dnes lišky podšité. Jsou si vědomi toho, že si za své služby mohou naúčtovat nemalé částky a taky toho využívají. Účtují si stovky tisíc těsně před tím, než vůbec danou nemovitost nafotí a vyvěsí na internet, kde následující měsíce bude bytová jednotka nebo rodinný objekt jen stát.

V případě výkupu nemovitosti se provize neplatí. Ponecháváme si část kupní ceny, která je však jen zlomkem z celkové částky. Pomůžeme vám ale zbavit se břemena, které se s nemovitostí pojí, ať už mluvíme o tom věcném, nebo o exekuci, která na objekt upadla.

Dlouhé čekání na prodej

To, že předáte nemovitost do rukou realitnímu makléři ještě neznamená, že se zanedlouho budete radovat z prodaného objektu. Kdepak. Někdy se prodej může protáhnout i na několik dlouhých měsíců, někdy dokonce i let. Záleží od poptávky na trhu, atraktivity fotografií, také ceny, za jakou je nemovitost prodávána.
Pokud však potřebujete peníze co nejdříve, není vyvěšení nemovitosti na internet prostřednictvím realitního makléře to ideální řešení. Když se svolí na výkup nemovitosti, peníze jsou v hotovosti během dní na ruce.

Techtle, mechtle se smlouvami

Bohužel, čarování se smlouvami není u realitních kanceláří ničím výjimečným. Správná smlouva by se měla uzavírat mezi dvěma stranami (případně třemi i s kanceláří). Pokud se uzavírá mezi dvěma stranami, měli byste být jednou vy a druhou kupující. Nejednou se však stalo, že místo vás se napsala realitní kancelář, což je předzvěst problematické budoucnosti. Tak pozor na to. Stále se jeví realitní kanceláře jako trefa do černého?

Proč je prodej nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře nevýhodný?

Zpět na stránku blog

na začátek stránky