Prodej zadlužené nemovitosti nemusí být problematický

30.10.2022

V minulosti byl prodej nemovitosti zatížené hypotékou nebo dokonce exekucí velmi problematický. Dnes už je běžnou praxí, že se prodávají i nemovitosti zadlužené, a celý proces se zjednodušil. Veškerá zatížení nemovitosti lze najít v listu vlastnictví, který si můžete nechat vyžádat na katastrálním úřadě.

Výkup nemovitosti jako rychlé řešení

Některé společnosti se specializují na výkup zadlužených nemovitostí. Takový výkup domu či výkup bytu je jedním z řešení, když nestíháte splácet hypotéku nebo půjčky a v případě, že vám hrozí exekuce nebo dražba. Velkou výhodou je, že peníze můžete mít na účtu už do dvou dnů a často odpadá i složitá administrativa a komunikace s exekutory.

Výhody pro kupujícího

Při koupi zadlužené nemovitosti hraje největší roli výše dluhu. Pokud přesahují cenu nemovitosti, je možné dohodnout se s prodávajícím na splátkovém kalendáři, obecně vás ale v takovém případě čeká složitější administrativa. Na druhou stranu se dá v případě takové nemovitosti očekávat nízká kupní cena a zajímavá lokalita.

Jak postupovat při prodeji?

Při prodeji domu zatíženého hypotékou musíte důkladně prostudovat smlouvu, kterou jste uzavřeli s bankou. Pokud dluh chcete vyplatit ještě před ukončením doby fixace, mohou (ale nemusí) vás čekat nemalé sankce. Kupující ale může také převzít vaši hypotéku, pokud mu její podmínky vyhovují a projde procesem prověřování bonity.
Prodej domu nebo bytu v exekuci je o něco složitější. Je na místě komunikace přímo s exekutorem, aby investor znal přesnou sumu, jakou prodávající dluží. Při dohodě obě strany podepíší smlouvu o smlouvě budoucí kupní a na jejím základě exekutor vydá kvitanci, tedy potvrzení o splacení dluhu. Pak je třeba podat na katastru návrh na výmaz exekučních titulů. Až ve chvíli, kdy jsou exekuce z listu vlastnictví vymazány, lze podepsat kupní smlouvu a podat návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Prodej zadlužené nemovitosti nemusí být problematický

Zpět na stránku blog

na začátek stránky