Udržovat nemovitost, nebo ji prodat?

6.12.2021

Jestliže jste zdědili nemovitost, přemýšlíte nad touto možností zřejmě velmi často. Je lepší ji udržovat, nebo prodat? Stejné dilema řeší lidé, kteří obývají nemovitost, která je pro ně nevyhovující. Jak se tedy rozhodnout?

Čas i peníze

Když se rozhodnete pro to, že si nemovitost necháte, vstupují do vašeho života dva důležité faktory. Prvním z nich jsou finance, které budete muset pravidelně každý měsíc vynakládat za údržbu dané stavby nebo prostor. Nejedná se přitom pouze o vytápění, ale také o nečekané opravy, úpravy a rekonstrukce, kterými budete stav dané nemovitosti nuceni udržovat. Druhým faktorem je váš čas. Zatímco byste si přáli jet ve volném dni někam na výlet, nebo si jen tak odpočinout, budete nuceni jet k dané nemovitosti a sekat trávu, upravovat vnitřek budovy, a zajišťovat potřebné opravy.

Prodej, kdy máte peníze ihned na účtu

Pro prodej hovoří několik faktorů. Ve svém životě se potřebujete posunout dopředu, nikoliv se stále ohlížet nazpět. Zde je prodej výborným řešením. Peníze, které získáte, když zvolíte například výkup bytu, pak použijete ke koupi prostoru, který bude podle vašich představ. Peníze za stávající nemovitost můžete mít v řádu několika dnů, a to i v případě, že se jedná o nemovitost, která je zatížena věcným břemenem nebo exekucí.

Nostalgie, nebo cesta kupředu

Máte-li nemovitost, která není podle vašich představ, žije se vám zřejmě těžce. Velkou část svých financí i času vynakládáte za údržbu prostor, které vám nepřinášejí do života radost. V tomto případě je prodej lepší formou, jak se v životě posunout dál. Roky si totiž připisujeme každý, bez rozdílu. Je proto zcela na vás, zda se rozhodnete pro život podle svých představ, nebo zda budete žít v nostalgii let minulých a snažit se ji stále udržovat.

Udržovat nemovitost, nebo ji prodat?

Zpět na stránku blog

na začátek stránky