Výkup podílu nemovitosti

3.7.2021

Výkup nemovitosti je snadný způsob, jak se "zbavit" objektu ve svém vlastnictví a jak zároveň získat peníze za danou bytovou jednotku nebo dům co nejrychleji na ruku. Mnozí zájemci o tento způsob prodeje nemovitosti se však ptají, zdali lze vykoupit pouze podíl daného objektu. A věřte tomu nebo ne, jde to.

Co je to podíl nemovitosti?

Takzvaný spoluvlastnický podíl nemovitosti bývá většinou výsledkem dědického řízení nebo k němu dochází na základě soudního rozdělení majetku (například během rozvodu). Zákon říká, že každý ze spoluvlastníků má právo na danou věc. Právo je omezeno pouze právem každého dalšího vlastníka. Jinak lze říct, že člověku připadla pouze část dané nemovitosti, se kterou sice může disponovat, ovšem do jisté míry.

Problém většinou nastává ve chvíli, kdy chcete danou nemovitost prodat. Jelikož ale vlastníte pouze jednu část, nemůžete to udělat bez toho, aniž by k tomu svolil i druhý (nebo třetí či čtvrtý) spoluvlastník. A tak přichází do hry výkup pouze toho jednoho (a vašeho) podílu.

Abyste neporušili předkupní právo

I když bylo řečeno, že se svým majetkem, respektive podílem můžete nakládat, jak je vám libo, je zde několik omezení. Jedním z nich je takzvané předkupní právo, které musíte dodržet. Jedná se o dokument, který říká, že spoluvlastníkům nemovitosti musíte nabídnout stejné podmínky ke koupi podílu jako potenciálnímu kupci. Pokud však nabídku spoluvlastník odmítne nebo s ní nebude souhlasit, můžete svůj podíl prodat, respektive můžete svolit k výkupu nemovitosti. Spoluvlastník má dva měsíce na to se vyjádřit k zaslané nabídce. Poté nemusíte na jeho odpověď čekat a můžete nabídku rozeslat ostatním zájemcům.

Spoluvlastnický podíl je možné nechat vykoupit dokonce i v takovém případě, když na něj spadá exekuce. O vymazání dluhů či o vyčíslení dluhu se pak postará sama společnost se svými právníky.

Výkup podílu nemovitosti

Zpět na stránku blog

na začátek stránky